Menu serwera

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471 czyli prosty klient torrenta z ładnym gui na serwerze

Dawno już nie pisałem nic o swoim serwerku, który ogólnie działa w miarę stabilnie, w miarę dobrze i zasadniczo bez problemów. Czemu QNAP TVS-471 (przeczytaj test) działa u mnie „w miarę” i „zasadniczo”? Może gdybym po prostu dał serwerowi pracować i nie kombinował jak koń pod górę z różnymi (zazwyczaj zbędnymi) usługami czy instalowanymi paczkami, pewnie działałby lepiej. Ale też bez tych kombinacji człowiek nie uczyłby się rzeczy przydatnych czy (w większości) nieprzydatnych. A dziś może komuś pomogę podrzucając całkiem przydatnego klienta torrenta, który będzie działał na serwerze i grzecznie wystawiał swoje międzymordzie na świat.

Klientów torrenta można na QNAPie zainstalować gazylion i na gazylion sposobów. Ostatnio raczyłem się oldschoolem przez zainstalowanie klienta rtorrent (taki rock standard dla klientów torenta), którego obsługiwałem via konsola i co okazało się być całkiem fajnym acz upierdliwym nieco wynalazkiem. Dla rtorrenta w związku z tym opracowano ileśtam interfejsów obsługiwanych przez WWW, z czego najbardziej chyba znane, to ruTorrent, który jest wykorzystywany w doskonałej acz na moje potrzeby nieco przyciężkiej paczce od Mariusza Silasa (polecam!), oraz Flood właśnie, z czego ten drugi jest prosty w obsłudze, nie oferuje myriada opcji i wygląda o wiele nowocześniej i ładniej od ruTorrenta.

Dziś zainstalujemy sobie porządnego klienta torrenta z międzymordziem co się zowie.

Spokojnie, nie będzie zbytniego kombinowania. Zrobiono to już za nas a my sobie z tego skorzystamy. Oczywiście użyjemy do tego pakietu Container Station i gotowego kontenera o nazwie wonderfall/rtorrent-flood. W efekcie otrzymamy uruchomiony kontener, który będzie widoczny mniej-więcej tak:

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

A efektem jego działania będzie w pełni funkcjonalny, przetestowany przeze mnie na trackerach prywatnych i publicznych, szybki i dobry klient torrenta dostępny via WWW, wyglądający mniej-więcej tak:

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

No to czas zakasać rękawy i do dzieła. Na początek instalujemy na serwerze paczkę Container Station. Po jej zainstalowaniu wskakujemy do zakładki Utwórz kontener i w polu wyszukiwania na górze wpisujemy „rtorrent” (bez cudzysłowów).

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

W efekcie otrzymamy listę kontenerów zawierających gdzieś w nazwie słówko rtorrent. Z tej listy wybieramy kontener wonderfall/rtorrent-flood i klikamy na zainstaluj. Nastąpi pytanie o wersję kontenera do instalacji – latest to dobry wybór.

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

I tu chwilkę spokoju poproszę a nie mashowanie „dalej”, „dalej”, „dalej”. W oknie ustawień kontenera musimy pewne czynności wykonać zanim to wszystko ruszy, tak by działała całość jak trzeba.

Kontener ma pewne ustawienia już poczynione. Przy połączeniach sieciowych kontener wykorzystuje port 49184 TCP/UDP dla torrentów i 3000 dla interfejsu WWW. Przy czym połączenia z zewnątrz z portu 32783 przekierowuje na swój wewnętrzny port 3000, dzięki czemu można się do interfejsu dostać. Kontener defaultowo nie definiuje portów dla hosta, dlatego trzeba pamiętać, by ustawić wszystko porządnie w zakresie hosta i pamiętać o przekierowaniu odpowiednich portów na routerze, by kontakt z kontenerem z zewnętrznej sieci był możliwy. Ustawcie sobie porty tak, jak na poniższym screenie, przekierujcie na routerze port 49184 i 32783 na QNAPa i będzie wszystko si. Będziecie doskonale widoczni przez trackery, połączenia między peerami będą dochodziły do skutku i w ogóle. Jeśli korzystacie z DHT, można już na tym etapie jakiś port hosta przekierować na 6881 kontenera. Ja nie korzystam, więc nie ustawiam.

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Następnie w zakładce Foldery wypadałoby udostępnić kontenerowi jakiś nasz folder współdzielony, do którego będą pobierane torrenty i gdzie będziemy mieli do nich dostęp z poziomu QTS. Wybieracie folder współdzielony na serwerze, z boku wpisujecie ścieżkę, jaka ma być widoczna dla kontenera, koniecznie dajecie uprawnienia odczyt/zapis i to wszystko. Resztę ustawi się już w samym Flood.

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Teraz można już utworzyć kontener i cieszyć się fajnym klientem torrenta. Po kilku chwilach oczekiwania, w Container Station ukaże się link do interfejsu WWW. Kliknięcie przenosi nas na stronę Flood i od razu należy ustawić użytkownika i hasło chroniące dostęp do interfejsu WWW. Po uruchomieniu się całości, warto ustawić kilka opcji klienta. W tym celu w lewym górnym rogu strony szukamy ikony zębatki i wyświetli się nam te kilka opcji na krzyż. Warto rzucić okiem do zakładki Connectivity i potwierdzić port, na którym ma odbywać się łączenie z peerami. W przypadku chęci włączenia DHT, robi się to też w tej zakładce.

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Następna ważna zakładka to Resources. Tu najważniejsza rzecz do ustawienia: Default Download Directory. Po wpisaniu tam ścieżki montującej folder współdzielony z QNAPa, wszystko, co ciągnięcie, wyląduje w odpowiednim miejscu na serwerze i będziecie mieli do danych swobodny dostęp via QTS.

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

Flood i rtorrent na QNAP TVS-471

I to właściwie już wszystko. Działa toto jak burza, klient może nie oferuje jakichś nie wiadomo jakich opcji ale działa póki co stabilnie i wydajnie. Spróbujcie, może i wam się spodoba jako alternatywa dla nieco przyciężkiej jak na moje gusta paczki od Mariusza.

, ,

2 Responses to Flood i rtorrent na QNAP TVS-471 czyli prosty klient torrenta z ładnym gui na serwerze

  1. multisync 28 sierpnia, 2017 at 14:53 #

    A czy jest możliwe użycie OpenVPN?

    • CoSTa 28 sierpnia, 2017 at 21:13 #

      Niestety nie. To bardzo prosty klient bez bajerów.

Dodaj komentarz