Menu serwera

Instrukcja obsługi serwera

Nasz rodzinno-znajomy serwer oferuje kilka usług, które mogą niektórym z Was okazać się przydatne. Aby nieco ułatwić poruszanie się po nich, poniżej daję krótką instrukcję obsługi tego całego bałaganu. Proszę pamiętać, że to serwerek prywatny, słabowity, podpięty co prawda do UPSa ale wcale nie znaczy to, że bezawaryjny i ogólnie mogą się mu zdarzać humory a ja mogę czasem coś pogrzebać za dużo i na ten przykład wszystko zdechnie. W takim wypadku nie należy się wkurzać i słać bluzgów do niżej podpisanego, bo to oznacza natychmiastowe bęcki z mojej strony :). W takim wypadu należy uzbroić się w cierpliwość i wysłać papie CoŚCie browara, by chciało mu się dupsko ruszyć i jakoś do ładu to doprowadzić. Jane? :)

Przydatne informacje:

Ustawienia poczty
POP3: costa-server.info.pl, Port: 995 (SSL)
IMAP: costa-server.info.pl, Port: 993 (SSL)
SMTP: costa-server.info.pl, Port: 465 (SSL)
SMTP: costa-server.info.pl, Port: 587 (TLS)

SFTP: costa-server.info.pl, Port: 22
FTPS: costa-server.info.pl, Port: 21
WebDAV: costa-server.info.pl, Port: 5006 (SSL)

QuickConnect ID: costa-ds213

Web Station: https://costa-server.info.pl:5001

Instrukcja obsługi serwera

Dostęp do serwera

Kto ma dostęp do serwera? W skrócie: rodzina. Czy tylko? Nie, nie tylko – wedle uznania do zasobów (nie wszystkich, spokojnie moja kochana rodzinko, Wasze tajne bo nagie zdjęcia są jak najbardziej bezpieczne ;)) daję dostęp też bliskim znajomym. Kładę nacisk na słowo „bliskim” – jako że maili dostaję sporo z prośbami o dorzucenie od razu mówię, że się nie da. Zapraszam w zamian do zapisania się do naszego newslettera o nazwie „Serwerowe wieści” (formularz w stopce strony) – jeśliś znajomym, będziesz co jakiś czas dostawał spam z różnymi dobrociami do pobrania.

Dostępować można do zasobów serwera na kilka sposobów. Do serwera dobieramy się wpisując jako domenę costa-server.info.pl lub – przy niektórych usługach – tzw. identyfikator QuickConnect costa-ds213. Wykorzystując tradycyjne protokoły, można z serwerem łączyć się…

  • Protokołem SFTP (port 22) i FTPS (port 21). Serwer obsługuje FXP. Tylko połączenie szyfrowane.
  • Protokołem WebDAV (port 5006). Tylko połączenie szyfrowane HTTPS.
  • Protokołem CIFS (standardowy port).
  • Protokołem AFP (standardowy port).

UWAGA! Połączenia HTTPS czy w inny sposób zabezpieczone, są szyfrowane zaufanym kluczem i nie powinny sprawiać żadnych problemów, w szczególności przeglądarki nie powinny piszczeć, że połączenie jest niezaufane i tym podobne alerty wyświetlać. Certyfikat dotyczy tylko połączeń w ramach domeny costa-server.info.pl, dotychczasowa domena costa.dscloud.me nadal pracuje ale nie ma zaufanego certyfikatu i będzie sprawiała stuprocentowo problemy. Dlatego używamy domeny costa-server.info.pl!

Usługi

Prócz dostępu do plików, znajdziecie na serwerze odpalone jeszcze kilka usług, które może dla kogoś okażą się przydatne. Zazwyczaj wystarczy się po prostu zalogować na serwerze przez przeglądarkę i wybrać z menu co chciałoby się tam uruchomić, do niektórych jednak usług dobijamy się na inne sposoby. Poniżej podaję dostępne usługi oraz ich opisy popełnione przez Synology w ramach marketingowego (acz w sumie całkiem dobrze opisującego daną usługę) wytłumaczenia co i jak.

synology-web_station-72px

Web Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl:5001

Web Station to serwerowy „desktop” w przeglądarce internetowej. Po zalogowaniu się na podanej stronie wyświetli się pulpit z ikonami umożliwiającymi dostęp do pozostałych usług.

synology-pomoc-72px

Pomoc

dostęp:
Pomoc jest dostępna po zalogowaniu do Web Station

Pomoc to najlepsze miejsce, w które można się udać, chcąc poznać podstawowe funkcje i usługi serwera. Pomoc jest także kontekstowa czyli dostępna bezpośrednio w uruchomionych aplikacjach serwerowych. Bardzo zalecam klikanie na znak zapytania widniejący w prawym, górnym rogu każdej aplikacji – Synology zrobiło dobrą robotę i napisało pomoc przystępną i na temat.

synology-note_station-72px

Note Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/note

Program Note Station ułatwia pisanie, wyświetlanie, obsługiwanie i udostępnianie notatek formatowanych. Utworzenie w nim atrakcyjnej notatki z osadzonymi multimediami, załącznikami oraz inną zawartością jest niezmiernie proste. Notatkami można zarządzać, używając znaczników oraz porządkując notatki w różnych notesach. Jeśli chcesz udostępnić notatkę w mediach społecznościowych, dzięki programowi Note Station możesz to zrobić naprawdę szybko i prosto. Twórz, udostępniaj i baw się!

synology-mail_station-72px

Mail Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/mail

Aplikacja Mail Station 2 udostępnia usługę webmail, dzięki której można uzyskiwać dostęp do poczty e-mail przechowywanej na serwerze DiskStation. Ponadto można odbierać wiadomości e-mail z dowolnych innych serwerów pocztowych, aby przechowywać całą pocztę e-mail w jednym, wygodnym miejscu.

synology-photo_station-72px

Photo Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/photo

Aplikacja Photo Station to wygodne rozwiązanie łączące w sobie album zdjęć online i blog do udostępniania zdjęć, plików wideo i blogu w Internecie. Można także przeglądać zdjęcia i oglądać pliki wideo zapisane na serwerze DiskStation przy użyciu urządzeń iPhone, iPad i z systemem Android.

synology-audio_station-72px

Audio Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/audio

Audio Station to oparta na www aplikacja dźwiękowa, umożliwiająca dostęp do biblioteki muzycznej na serwerze Synology DiskStation oraz listy internetowych stacji radiowych dostarczanej przez usługi SHOUTCast i RadioIO, a także wybór dostępnych źródeł dźwięku w sieci lokalnej oraz dodawanie ulubionej muzyki do list odtwarzania. Aplikacja ta umożliwia też odtwarzanie utworów i jednoczesne wyświetlanie ich tekstów na ekranie komputerów, urządzeń z systemem iOS/Android lub Windows Phone, rendererów multimedialnych z certyfikatem DLNA, a także urządzeń AirPlay. Obsługa urządzeń USB DAC i technologii Bluetooth umożliwia słuchanie muzyki po podłączeniu do serwera DiskStation adaptera audio i głośników USB lub powiązaniu DiskStation z głośnikami Bluetooth.

synology-video_station-72px

Video Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/video

Video Station znakomicie porządkuje kolekcję filmów, programów TV, domowych nagrań wideo i nagrań z telewizji, umożliwiając oglądanie wideo na ekranie komputera, urządzeń AirPlay, a także urządzeń z systemem iOS/Android lub Windows Phone. Można także transmitować strumieniowo na żywo oraz nagrywać programy TV przy użyciu karty telewizji cyfrowej USB (dostępnej osobno) podłączonej do serwera Synology DiskStation. Aplikacja umożliwia także wyszukiwanie metadanych wideo w Internecie oraz tworzenie własnych list obserwowanych multimediów lub ulubionych kolekcji, aby można było szybko uzyskiwać do nich dostęp.

synology-video_station-72px

File Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/file

wszyscy użytkownicy mają dostęp do rewelacyjnej aplikacji File Station, za pomocą której można zawiadywać swoimi plikami (taki Explorer/Finder serwerowy). Odpala się aplikację z menu po zalogowaniu na serwerze do usługi Web Station i po prostu używa. Ewentualnie można zalogować się bezpośrednio za pomocą powyższego linku.

synology-download_station-72px

Download Station

dostęp:
https://costa-server.info.pl/download
Uwaga! Usługa włączana na życzenie.

Download Station to oparta na przeglądarce internetowej aplikacja do pobierania, w której można pobierać pliki z Internetu przy użyciu protokołów BT, FTP, HTTP, NZB, Thunder, FlashGet, QQDL i eMule, a także subskrybować kanały RSS na temat najnowszych i najpopularniejszych plików BT. Aplikacja ta zawiera funkcję Autorozpakowywanie, za pomocą której można wypakować skompresowane, pobrane pliki na serwer Synology DiskStation. Za pomocą aplikacji Download Station można pobierać pliki z wielu serwisów udostępniania plików oraz wyszukiwać pliki torrent przy użyciu domyślnych wyszukiwarek systemowych oraz dodanych samodzielnie wyszukiwarek z funkcją wyszukiwania BT.

synology-cloud_station-72px

Cloud Station

dostęp:
Po zalogowaniu do Web Station oraz przy pomocy klienta na komputerze lub urządzeniu mobilnym (pobierz).

Cloud Station umożliwia łatwą synchronizację plików pomiędzy produktami firmy Synology komputerami i urządzeniami mobilnymi (z aplikacją DS cloud).

synology-cloud_sync-72px

Cloud Sync

dostęp:
Po zalogowaniu do Web Station.
Uwaga! Usługa włączana na życzenie.

Cloud Sync umożliwia bezproblemowe synchronizowanie i udostępnianie pomiędzy serwerem DiskStation a różnymi chmurami publicznymi, takimi jak Dropbox, Baidu Cloud i Dysk Google.

synology-carddav-72px

CardDAV Server

dostęp:
Dla urządzeń z Androidem należy wpisać poniższą ścieżkę dostępu:
https://costa-server.info.pl:8443/addressbooks/users/twój-identyfikator-użytkownika/addressbook
Dla urządzeń z iOS należy wpisać poniższą ścieżkę dostępu:
https://costa-server.info.pl:8443

CardDAV Server to aplikacja do zarządzania kontaktami, która umożliwia łatwą synchronizację książki adresowej i uzyskiwanie do niej dostępu. Książki adresowe na serwerze pakietu CardDAV Server można edytować i przeglądać przy użyciu dowolnego klienta CardDAV, takiego jak telefon komórkowy czy komputer. Wszelkie zmiany wprowadzone w kontaktach są synchronizowane ze wszystkimi klienckimi urządzeniami CardDAV połączonymi z pakietem CardDAV Server.

synology-mail_server-72px

Mail Server

dostęp:
Po zalogowaniu do Web Station.

Możliwość ustawienia na serwerze forwardowania maili i ustawienia statusu nieobecności.

synology-vpn-72px

VPN

dostęp:
Po podaniu domeny costa-server.info.pl przy użyciu standardowych portów.
Uwaga! Usługa włączana na życzenie.

Obsługiwane są następujące protokoły: PPTP, OpenVPN oraz L2TP/IPSec. W przypadku chęci korzystania z VPN, proszę o kontakt i solidne umotywowanie :).

synology-edytor_tekstu-72px

Edytor tekstu

dostęp:
Po zalogowaniu do Web Station.

Edytor tekstu to wszechstronny edytor, przy użyciu którego można szybko edytować pliki z tekstem i kodem na serwerze Synology NAS bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

Urządzenia mobilne

Masz smartfona/tablet? Synology udostępnia nieodpłatnie dla iOS, Androida i Windows Phone pakiet aplikacji do korzystania z serwera. Wpisz w sklepie na swoim telefonie/tablecie Synology w wyszukiwarce a wyskoczy kilka aplikacji do pobrania.

W przypadku korzystania z aplikacji mobilnych można w wyszczególnionych w nich polach wpisać tzw. QuickConnect ID. To takie cudo, dzięki któremu nie trzeba pamiętać nazwy domeny czy innych portów, o wszystko zadbać powinien teoretycznie system Synology. Wystarczy tam wpisać jako QuickConnect ID costa-ds213 i wklepać swoje dane logowania (login i hasło).

Komunikacja

Jak się z Wami komunikuję? Rozsyłam newslettery. Czy Ci się to podoba, czy nie, jesteś abonentem newslettera i będziesz dostawał co jakiś czas informacje o tym, co się na serwerze dzieje. Wypisanie się z newslettera będzie oznaczało wywalenie z serwera. Sorry, nie mam na razie innej możliwości zbiorczego komunikowania się z Wami i po prostu na razie tak będzie aż do odwołania. Newsletterem rozsyłam także torrenty. Nie trzeba mieć konta na serwerze, by móc odbierać te wiadomości. Serdecznie zapraszam znajomych do zapisywania się do newslettera za pomocą tej strony – dzielmy się dobrem w swoim towarzystwie :)

O co proszę

Bardzo proszę o zachowanie niezbędnej higieny przy korzystaniu z serwera. Proszę nie logować się do serwera za pomocą komputerów dostępnych publicznie, proszę zadbać o jakość hasła (nie chcę wymuszać, liczę na Waszą roztropność), proszę nie udostępniać konta innym.

Bardzo proszę o przesyłanie mi informacji o tym, czy coś działa, nie działa albo działa nie tak, jak powinno. Jako że testuję mocno rozwiązania Synology, wszelkie sugestie odnośnie funkcjonowania usług, wprowadzenia nowych usług czy na przykład zmian w interfejsie usług są BARDZO mile widziane. Przesyłam te uwagi firmie i czasem nawet z tego coś wychodzi.